Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas










POWRÓT
Zatoka Pomorska






Zatoka Pomorska

Rozległy, transgraniczy akwen, będący jednym z trzech najważniejszych zimowisk ptaków wodnych na Bałtyku.
Zatoka Pomorska (ob. ptasi) - obszar morski
Powierzchnia : 311877.3 ha ,obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)
Obszar obejmuje akwen o dużym zróżnicowaniu dna morskiego (od piaszczystych ławic, po rozległe żwirowiska i głazowiska). Centralną część Zatoki Pomorskiej zajmuje duże wypłycenie zwane Ławicą Odrzańską. Rozciąga się od zachodnich krańców jeziora Bukowo (Łazy), gdzie obejmuje 15 kilometrowej szerokości pas wód przybrzeżnych Bałtyku po granicę Państwa rozszerząjc się tutaj do około 70 km.
Obszar stanowi ostoję ptasią. Ptaki wodno-błotne występują w koncentracjach powyżej 20000 osobników, a zimą powyżej 100 000 osobników.

Może góry, może morze... pstryk! i jest morze. Tym razem Zatoka Pomorska (we fragmencie). Na południu leje, powódź, a na północy - choć nie ma upału jest ciepło i nie pada. Mamy nadzieję na rarytasy, czas pokaże. Międzyzdroje, Międzywodzie, Dziwnów w czasie powakacyjnym tętnią życiem emeryta. Dużo ludzi na plaży powoduje, że na brzegu zatrzymują się tylko mewy, które czekają na dokarmianie i rybitwy czubate, no i są stali bywalcy kormorany. Ale, ...nie tylko na morskim piasku toczy się ptasie życie. Na kamieniach przy falochronie w Dziwnowie niespodzianka. Skacze po tychże kamieniach, zbliża się do brzegu, odlatuje, ale i pozuje z bliska kto?. Rudzik. Zwraca na siebie uwagę tych, którzy dochodzą do kamieni, by zakończyć pewien etap marszu po plaży i tych, którzy tu odpoczywają. Codzienny, rowerowy wypad nad Zalew Kamieński, a tam łabędzie nieme, perkozy dwuczube, krakwy, mewy srebrzyste, śmieszki, kormorany. Jadąc rowerem powoli, nie spiesząc się można wsłuchać się w ptasie głosy dochodzące z zarośli, trzcin, szuwarów. Żałosny pisk - i jest remiz, dalej odzywa się rodzinka raniuszków, z trzcin dochodzi odgłos rzuconych ping pongów, czyli są wąsatki. Młode, dorosłe, samce, samiczki (szok aż 32 sztuki ) przelatują z trzciny na trzcinę, chowają się, wychylają, zabawa trwa.

Polecamy częste wizyty na tym terenie.






















































































Podczas wizyty
zaobserwowano
59 gatunków


2024 rok
białorzytka
bielik
bogatka
botniak stawowy
brzegówka
czapla siwa
czapla biała
cyraneczka
dymówka
dzięcioł czarny
dzięcioł duży
gęgawa
gołąb miejski
grzywacz
kawka
kokoszka
kopciuszek
kormoran
kos
krakwa
kormoran
krogulec
kruk
krzyżówka
łabędź niemy
łyska
mewa siwa
mewa białogłowa
mewa siodłata
mewa srebrzysta
modraszka
myszołów
nurogęś
pełzacz leœny
perkoz dwuczuby
pierwiosnek
pliszka siwa
potrzos
raniuszek
remiz
rudzik
rybitwa czubata
sierpówka
sieweczka obrożna
sikora uboga
sosnówka
sójka
sroka
strzyżyk
szczygieł
szpak
śmieszka
wąsatka
wodnik
wrona siwa
wróbel
zięba
zimorodek
żuraw

Ryszard Danielecki