Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas
















<<<
Ujście Warty






Park Narodowy „Ujście Warty” powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Płaskie, rozległe obszary Parku znajdują się w obrębie terasy niskiej rzeki Warty.
Na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty” zaobserwowano ponad 279 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, np.: bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała, kulik wielki.



Kolejny pobyt w tym magicznym miejscu daje nam dużo radości i satysfakcji.
Żurawie dosłownie układają nas do snu i budzą o poranku swym nostalgicznym, dźwięcznym i majestatycznym klangorem. Można by powiedzieć, że ten pobyt jest pobytem pod żurawiami, ponieważ cyklicznie przelatują nad naszym noclegowiskiem :-). Liczenie w tym czasie wykazało około 5000 tysięcy osobników.
Przypadkowo spotykamy tu niezwykle sympatyczną parę - Magdę i Dariusza z Łodzi, którzy również są zainteresowani obserwacjami ptaków. Odnotowujemy w tym czasie dużo gęgaw, żurawi, czajek, czapli siwych i białych, bociana czarnego, biegusa zmiennego i inne gatunki. Wieczorami spotykamy się na Betonce na wspólnych obserwacjach, a następnie wracamy do wspólnego noclegowiska :-). Podczas bieżącego pobytu realizujemy nasz wieloletni zamiar - spływ kajakowy Postomią. Odwiedzamy również wyznaczone ptasie szlaki. A wizyta w Młynie z pójdźką, warsztaty pieczenia chleba, jezioro Radachowskie z niespodzianką, a krzeszyckie sekrety Postomii..........

Zawsze polecamy to miejsce dające nieeeezwykłe wrażenia.



























Podczas wizyty
zaobserwowano
61 gatunków


2016r

biegus zmienny
bocian biały
bocian czarny
bogatka
brzegówka
cierniówka
cyraneczka
czajka
czapla biała
czapla siwa
dymówka
dzięcioł czarny
dzięcioł duży
dzwoniec
gąsiorek
gęgawa
grzywacz
kania ruda
kapturka
kawka
kopciuszek
kormoran
krętogłów
krogulec
kruk
krwawodziób
krzyżówka
kuropatwa
kwiczoł
łabędź niemy
łęczak
mazurek
modraszka
muchołówka szara
muchołówka żałobna
myszołów
oknówka
pełzacz leśny
perkoz dwuczuby
pliszka siwa
pliszka żółta
płaskonos
pokląskwa
potrzos
rudzik
rybołów
sierpówka
sójka
srokosz
strzyżyk
szczygieł
szpak
śmieszka
świergotek łąkowy
świstun
trzmielojad
trznadel
wrona siwa
wróbel
zimorodek
żuraw