Strona główna Obserwacje Galeria Wizyty O nas






















<<<
Park Krajobrazowy - Mierzeja Wiślana


Mierzeja Wiślana ma około 90 km długości i 1-2 km szerokości. Północną granicą jest Zatoka Gdańska, będąca częścią Morza Bałtyckiego. Od południa graniczy z Żuławami Wiślanymi. Granicę uzupełnia od zachodu Pobrzeże Gdańskie. Mierzeja jest wielką piaszczystą wydmą, której wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów. Została utworzona przez morze w wyniku działań fal morskich.
Na Mierzei Wiślanej znajdują się Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz cztery rezerwaty przyrody:
Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie, Buki Mierzei Wiślanej.


Główny cel pobytu w tym rejonie Polski, to realizacja wieloletniego marzenia, udział w Akcji Bałtyckiej. Pomysł urodził się na początku naszej "ptasiej drogi" i dojrzewał do czasu, by w tym roku móc się zmaterializować.

Stres przed pierwszym uwolnieniem ptaka z sieci - ogromny - ale potem radość , że umiem to zrobić!. Bijące w ręce serduszko maleństwa, jego zalęknione oczy i ufność... że nie stanie mu się krzywda.... to magiczne uczucie. Ważący osiem gramów ptaszek w dużej ręce, niekoniecznie na początku delikatnej, ale po chwili miękkiej i bezpiecznej - dreszcz przebiegający przez całe ciało - tego się nie da zapomnieć.

Uczestnictwo w tak kapitalnym przedsięwzięciu trwającym ponad pół wieku to zaszczyt.
Bezpośredni kontakt z małymi ptakami i ilość informacji przekazywanych przez doświadczonych obrączkarzy, w tak doborowym towarzystwie osób, które jak my kochają ptaki - to przeżycie na długo wpisujące się w nasze umysły.

Zdjęcia chrząszczy, to hołd złożony na kolanach naszym współtowarzyszom - leśnikom i biologom (in spe), którzy w przerwach między obowiązkami na obozie polowali (bezkrwawo) na nie.
Ponieważ precyzja i delikatność rąk na AB są wielce pożądane, radzimy poćwiczyć je grając na fortepianie ronda i sonaty, ewentualnie nawlekając na nitkę koraliki i perełki. Z pewnością się przyda.



Wielka lekcja Ornitologii - polecamy, polecamy i jeszcze raz polecamy.



Grupa uczestników Akcji w okresie, w którym razem przebywaliśmy; od prawej Damian, Arkadiusz, Katarzyna, Sławomir, Katarzyna - szefowa, Krzysztof - szef , Irena, Ryszard. Na zdjęciu nie ma kilku uczestników, ale ich postaci pozostają utrwalone w naszych sercach są to : Jarosław, Sabina, Asia, Basia i Wojtek.

W tym okresie w Akcji Bałtyckiej także udział wzięli: Erithacus rubecula, Sitta europaea, Sylvia atricapilla, Ficedula parva, sprytny Troglodytes troglodytes, Acrocephalus scirpaceus, Acrocephalus schoenobaenus, Acrocephalus palustris, Turdus merula, Turdus philomelos, Fringilla coelebs, Certhia familiaris, Certhia brachydactyla, Parus major, Ficedula hypoleuca, Locustella naevia, Parus palustris, Muscicapa striata, Phylloscopus trochilus, Carduelis spinus, Luscinia luscinia, Emberiza schoeniclus.



























































Podczas wizyty
zaobserwowano
71 gatunków


sierpień 2011r

bąk
bielik
błotniak stawowy
bogatka
brodziec piskliwy
czajka
czapla biała
czapla siwa
czarnogłówka
czernica
czubatka
czyż
dymówka
dzięcioł czarny
dzięcioł duży
dzięcioł zielony
dzięciołek
dzwoniec
gąsiorek
gęgawa
grubodziób
grzywacz
jerzyk
kapturka
kopciuszek
kormoran
kos
kowalik
kruk
krzyżówka
kulik wielki
łabędź niemy
łozówka
mewa mała
mewa siodłata
mewa siwa
mewa srebrzysta
modraszka
muchołówka mała
muchołówka szara
muchołówka żałobna
myszołów
oknówka
pełzacz leśny
pełzacz ogrodowy
perkoz dwuczuby
piecuszek
pliszka żółta
potrzos
remiz
rokitniczka
rudzik
rybitwa czubata
rybitwa rzeczna
sieweczka obrożna
sikora uboga
słowik szary
sosnówka
sójka
sroka
strzyżyk
szpak
śmieszka
śpiewak
świerszczak
świstunka leśna
trzcinniczek
wilga
wodnik
wróbel
zięba